Soneo Centrum Zabezpieczeń

Soneo Zabezpieczenia

O światłowodach zrobiło się głośno stosunkowo niedawno, a tymczasem pierwszy światłowód powstał już 1977 roku. Technologia światłowodowa kojarzy nam się głównie z Internetem światłowodowym, ale światłowód to nic innego jak szklane włókno, które przenosi informacje przy pomocy światła, więc taki nośnik ma znacznie szersze zastosowanie. W tym artykule skupimy się głównie na wykorzystaniu światłowodu w monitoringu, bo skoro światło może przenosić informację, to czemu ma nie przenosić obrazu z kamer?

Trochę podstaw

Światłowody dzielimy głównie na wielomodowe (MM) i jednomodowe (SM). Jednakże wielomody spotkać już można jedynie w starych instalacjach. Obecnie stosuje się jedynie instalacje jednomodowe. Do przekazu informacji zamiast prądu elektrycznego wykorzystuje się wiązkę fali światła. Światło jest wprowadzone przez laser albo diodę LED. Wykorzystując całkowite odbicie wewnętrzne światła w szklanym przewodniku, wiązka dociera do odbiornika praktycznie w niezmienionej postaci. W warunkach idealnych taką wiązkę moglibyśmy puścić na nieograniczoną odległość. Jednakże w prawdziwym świecie nic nie jest idealne i szklane włókno już na etapie produkcji zyskuje drobne uszkodzenia i zanieczyszczenia, które powodują tłumienie. Przez to w światłowodach jednomodowych falę świetlną możemy wysłać na odległość do 100 km.

Kiedy światłowód do monitoringu?

Instalacja światłowodowa sprawdzi się na pewno przy rozbudowanych instalacjach w większych firmach i przede wszystkim w halach produkcyjnych. Światło nie generuje pola elektromagnetycznego, dzięki czemu nie musimy się przejmować zakłóceniami spowodowanymi pobliskim okablowaniem elektrycznym. Kamery IP wykorzystujące skrętkę do transmisji danych sprawdzą się na odległości do 100m. Powyżej tej odległości można albo kombinować z jakimiś wzmacniaczami, czy dodatkowymi switchami po drodze, ale przy większej ilości kamer generuje to dodatkową liczbę urządzeń i „bałagan” w infrastrukturze. Przy instalacjach w małych firmach lub domkach prywatnych przy paru kamerach i niewielkich odległościach, zastosowanie światłowodu będzie zdecydowanie przerostem formy nad treścią. W takich przypadkach najlepiej pozostać przy tradycyjnym okablowaniu. A jakie okablowanie dobrać w takim przypadku napiszemy w kolejnych artykułach.

Co potrzebujemy do instalacji?

Oprócz podstawowego sprzętu takiego jak kamery i rejestrator oczywiście, instalacja światłowodowa wymaga odpowiednio dobranego osprzętu.

  • Kabel światłowodowy

Przy doborze odpowiedniego okablowania powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj kabla, czy będzie wkopany w ziemię, czy przewieszony napowietrznie, czy też po prostu puszczony w korycie wewnątrz budynku. Warto również dobrać światłowód o większej ilości włókien niż w rzeczywistości planujemy wykorzystać. Uchroni nas to przed koniecznością wymiany okablowania w przypadku uszkodzenia jednego z włókien.

  • Media konwerter / Switch

Na końcach światłowodu potrzebujemy urządzeń, które pozwolą nam przejść z sygnału optycznego na tradycyjny, elektryczny. Najprostszym urządzeniem jest media konwerter, który umożliwia podłączenie jednej kamery, jednakże minusem media konwerterów jest konieczność podpięcia lokalnego zasilania bezpośrednio do kamery. Z drugiej strony światłowodu, najczęściej znajdziemy switch SFP. Taki switch pozwala już na podłączenie większej ilości urządzeń za pomocą skrętki, a także na puszczenie zasilania po PoE, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowego kabla do kamery z zasilaniem.

  • Moduł SFP

Przy wyborze wkładki SFP powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odległość jakie one obsługują. A także należy pamiętać, że musimy do instalacji dobrać „parę” wkładek. Jedna wkładka musi na danej długości fali nadawać informację, a druga na tej samej długości ją odbierać. Warto skupić się na wkładkach wykorzystujących technologię WDM, która umożliwia przesłanie informacji na dwóch różnych falach po jednym włóknie.

 

 

 

RX = 1310
TX = 1550

 

 

 

TX = 1310
RX = 1550

 

 

TX – nadawanie
RX – odbiór

 

  • Tacki / Przełącznice

Tacki i przełącznice światłowodowe to bezpieczne miejsce, gdzie można ułożyć pospawane światłowody, tak aby nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne

 

 

 

 

 

 

 

Tacka światłowodowa 12 spawów

PRZEŁĄCZNICA ŚWIATŁOWODOWA 1U 19″ 24XSC SIMPLEX

  • Patchcordy / Pigtaile

Okablowanie strukturalne takie jak patchcordy, czyli kawałek światłowodu z gotowymi, zarobionymi końcówkami z obu stron, należy również dobierać odpowiednio do adapterów DUPLEX lub SIMPLEX, APC lub UPC, LC lub SC, a także SM lub MM. Analogicznie sprawa ma się z pigtailami. Z tą różnicą, że pigtail posiada zarobioną końcówkę tylko z jednej strony, a drugi koniec spawa się z przychodzącym kablem światłowodowym.

DUPLEX

SIMPLEX

APC

UPC

LC

SC

SINGLEMODE

MULTIMODE

  • Adaptery

Adaptery pozwalają na wygodne łączenie ze sobą patchcordów z pigtailami. Tutaj również musimy pamiętać aby dobrać adapter pasujący do końcówek patchcordów i pigtaili.

UPC

APC

Spawanie światłowodów

Najpewniejszym połączeniem dwóch włókien jest spaw wykonany przy użyciu specjalnej spawarki do światłowodów. Ważną zasadą przy spawaniu światłowodów jest bezwzględne zachowanie czystości. Każde dotknięcie włókna powoduje olbrzymie straty na jakości sygnału. Spawarki światłowodowe nie należą również do najtańszych. Dlatego też jeśli nie mamy zamiaru spawać na co dzień, warto skorzystać z usług firm, które mają w tym doświadczenie, a koszt jednego spawu wacha się od 40zł do 100 zł netto. Natomiast spawarkę możecie znaleźć tutaj.:

https://www.soneo.pl/spawarki-swiatlowodowe/7961-spawarka-swiatlowodowa-signal-fire-ai-8c.html

Jeśli potrzebujesz firmy, która wykona zgodnie ze sztuką instalację światłowodową na terenie Śląska, Małopolski oraz Opola, skontaktuj się z nami.:
https://www.soneo.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *