• Jak wybrać ładowarkę do laptopa

  Autor: on

  Straciłeś właśnie ładowarkę do laptopa? A może Twój sprzęt został pozbawiony zasilania, a Ciebie czeka kupno nowego zasilacza do laptopa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o urządzeniach jakim jest ładowarka.

  Jak szukać nowej ładowarki?

  Poszukiwanie nowego zasilacza należy zacząć oczywiście od sprawdzenia specyfikacji oraz modelu zasilacza, który nam służył do tej pory. Żeby znaleźć potrzebny nam sprzęt warto posłużyć się tymi informacjami jakimi jest:

  • MODEL – czyli techniczna nazwa konkretnego sprzętu. Gdy jesteśmy w stanie odnaleźć konkretny model mamy sprawę znacznie ułatwioną. W innym przypadku będziemy opierać się na informacjach zawartych pod nazwami INPUT czy OUTPUT.
  • INPUT – ta nazwa opisuje parametry prądu wchodzącego do zasilacza. Znajdziemy tu opisany przedział napięcia (V), natężenia (A) oraz częstotliwości (Hz). Gdy wybieramy zasilacz z myślą o Polsce, to musimy zwrócić uwagę, aby zasilacz działał przy napięciu 230V oraz częstotliwości 50Hz.
  • OUTPUT – ta nazwa opisuje parametry prądu wychodzącego z zasilacza. Znajduje się tu informacja o napięciu i natężeniu a niekiedy pojawi się komunikat o mocy (W) zasilacza.

  Coś więcej o zasilaczu

  Na zasilaczu podany jest symbol graficzny informujący o rodzaju polaryzacji wtyczki. Pod tym względem występują dwa rodzaje wtyczek: dodatnia, którą symbolizuje plus w środku a minus na zewnątrz oraz ujemna z symbolami minusa w środku i plusa na zewnątrz.

  W przypadku gdy nie mamy dostępu do danych zawartych na zasilaczu należy dopasować zasilacz na podstawie danych INPUT znajdujących się na laptopie. Warto mieć na uwadze aby ściśle dopasować parametry ładowarki OUTPUT oraz parametry INPUT do laptopa. Nonszalancja w tym aspekcie może poskutkować uszkodzeniem naszego sprzętu.

  Rodzaje wtyczek

  Jeśli już uporamy się ze znalezieniem ładowarki do laptopa o odpowiednich parametrach, to możemy natrafić na kolejną przeszkodę, którą stanowi dopasowanie wtyczek. Jeśli w domu nie posiadamy nietypowych gniazdek lub nie planujemy z takowych korzystać to najlepsza będzie wtyczka sieciowa. Natomiast w przypadku podróży istnieją możliwości zastosowania odpowiedniego adaptera. Problemem jednak może okazać się znalezienie odpowiedniej wtyczki łączącej laptop z zasilaczem. Wynika to z autorskich rozwiązań producentów laptopów. Ponadto w obrębie jednej firmy mogą występować różnice pomiędzy modelami. Często spotykane są wtyczki w okrągłym kształcie. W przypadku kupna takiej ładowarki potrzebne będą nam jej wymiary. Wtedy najlepiej zmierzyć wewnętrzną i zewnętrzną średnicę. Pomiary należy wykonać z dużą starannością najlepiej przy użyciu suwmiarki z dokładnością do 0,1 mm. Wymiary wtyczek zawsze podawane są w mm. Kształt okrągły wtyczki nie jest jedynym, jaki można znaleźć na rynku zasilaczy do laptopów. Zdarzają się również laptopy ze specyficznymi wejściami o nietypowym kształcie. Ciekawym przykładem nieokrągłego typu wtyczki mogą być notebooki firmy Apple, w którym występuje wtyczka USB typu C.

  Inny rodzaj ładowarki

  Dodatkiem w przypadku długich podróży jest ładowarka samochodowa. Wybór samochodowego zasilacza do laptopa jest praktycznie identyczny z wyborem zwykłego. Główne różnice w wyborze wynikają z rodzaju wtyczki łączącej samochód z ładowarką oraz wartości napięcia w gniazdku samochodowym. Najczęściej spotykane gniazdka w samochodach osobowych posiadają napięcie 12 V. Natomiast w przypadku większych pojazdów oraz samochodów ciężarowych ładowarka do laptopa musi być przystosowana do pracy z napięciem 24 V.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *