• Dom inteligentny – komfortowo i bezpiecznie na co dzień

  Autor: on

  Dom inteligentny – komfortowo i bezpiecznie na co dzień

  Planując budowę domu coraz częściej bierzemy pod uwagę możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań, usprawniających codzienne funkcjonowanie. Inteligentny dom to miejsce, w którym dzięki zdobyczom techniki możemy korzystać z rozwiązań, wpływających na komfort życia oraz bezpieczeństwo. Systemy, pozwalające w prosty sposób zarządzać urządzeniami elektronicznymi, pomagają sterować ich pracą za pomocą panelu dotykowego, umieszczonego na ścianie domu lub  za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym bądź w tablecie. Jeśli chcemy stworzyć prawdziwie inteligentny dom, który dostosowany jest do potrzeb całej rodziny, warto zaplanować go na etapie projektu, a elementy zaznaczyć już  na wstępnym planie budynku.

  Dlaczego warto planować system inteligentnego zarządzania budynkiem na etapie projektowania budynku?

  Podczas projektowania instalacji w domu, można uwzględnić niezbędne okablowanie lub miejsca, w których umieszczone zostaną urządzenia typu czujniki  lub kamery. Inteligentny dom musi być przemyślany w kontekście każdego elementu systemu, usprawniającego działanie mechanizmów elektronicznych. Projektując dom inteligentny, warto zastanowić się, czy zdecydujemy się na:

  • przewodowy, czy też
  • bezprzewodowy system starowania budynkiem oraz system alarmowy.

  Na etapie projektowania można wprowadzić niezbędne założenia, dotyczące umieszczenia kabli. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy, dlatego warto rozważyć je jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania prac. Gdy budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym, jest to najlepszy moment na szczegółowe rozplanowanie instalacji systemu.

  Jak system sterowania może podnieść komfort życia w domu?

  Dom inteligentny, umożliwiający zaprogramowanie oświetlenia na tryby pracy godzinowej lub reagowania na ruch po zmroku stanowią niezastąpione udogodnienie, wpływające na komfort w każdym pomieszczeniu oraz w strefach przechodnich. Dzięki możliwościom, jakie stwarza ustawienie rolet zewnętrznych na automatyczne zasłonięcie o danej porze, można zapomnieć o konieczności codziennego opuszczania ich w każdym pomieszczeniu. Automatyzm rolet zewnętrznych oraz sterowanie oświetleniem zewnętrznym, poza podniesieniem codziennego komfortu, wpływają jednocześnie na poprawę bezpieczeństwa w domu.

  Inteligentny i bezpieczny dom

  Systemy alarmowe w inteligentnych domach działają często razem z mechanizmami, sterującymi urządzeniami elektronicznymi i oświetleniem. Już sam automatyzm rolet zewnętrznych, bramy wjazdowej oraz oświetlenia zewnętrznego stwarza wrażenie obecności mieszkańców. Jeśli dołączony zostanie system alarmowy ze sprawnie działającym monitoringiem oraz czujnikami ruchu, inteligentny dom wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Dłuższy wyjazd nie musi oznaczać stresu, związanego z pozostawieniem domu. Dzięki nowoczesnym aplikacjom można za pomocą smartphona sterować systemem alarmowym oraz śledzić podgląd z kamery. Współpraca inteligentnych rozwiązań z nowoczesnymi systemami alarmowymi przynosi optymalne efekty, skutkujące zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa w nowoczesnym otoczeniu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *