• Co To Jest Zasilacz PoE?

  Autor: on

  PoE (Power over Ethernet) – jest to funkcja sieciowa oparta na standardach przesyłu energii przez elementy sieci Ethernet. Ten typ zasilania stosowany jest prawie we wszystkich urządzeniach telekomunikacyjnych. Stosowany jest również do zapewnienia energii urządzeniom peryferyjnym.

  Trochę więcej informacji na temat zasilacza PoE

  PSE (Power Sourcing Equipment)- mianem tym określa się zasilacze PoE. Urządzenia te zaprojektowane są z myślą o przetwarzaniu prądu zmiennego przesyłanego w sieci na prąd stały, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Zasilacz PoE jak sama nazwa mówi, umożliwia zasilenie wszystkich urządzeń kompatybilnych z technologią PoE. Za obiór energii odpowiada odbiornik zwany PD (Power Device). Podczas wyboru należy pamiętać, że zasilacz w technologi PoE nie zapewni wystarczającej mocy urządzeniom zaprojektowanym w standardzie PoE+. Natomiast nie ma przeciwwskazań, aby używać zasilaczy PoE+ z urządzeniami w standardzie PoE. Urządzenia z zasilaniem PoE mogą być łączone z urządzeniami niezasilanymi przez PoE.

  Typy zasilaczy PoE

  Switch- są to przełączniki sieciowe, które znaleźć można w składowych wielu sieci lub jako oddzielny zasilacz PoE. Występują w dwóch wariantach. Switch zarządzalne oraz niezarządzalne. Te pierwsze cechują się niezawodnością. Natomiast drugi wariant jest znacznie tańszy. Spotykane są również Switche do użytku zewnętrznego. Stanowią one źródło zasilania kamerom monitoringu miejskiego.

  Media konwertery wspierające PoE. Ten typ urządzeń stosowany jest, gdy pomiędzy urządzeniem, które chcemy zasilić a Switchem jest znaczna odległość. Media konwerter zasili urządzenie oraz będzie odpowiadał za przesłanie danych do głównego zasilacza PoE.

  W przypadku gdy infrastruktura sieci nie jest w standardzie PoE, możliwe jest wykorzystanie iniektorów lub spliterów. Iniektor jest urządzeniem odpowiadającym za dodanie do instalacji przesyłu danych energii. Natomiast spliter służy do zasilania urządzeń niezgodnych ze standardami PoE.

  Technologia PoE powstała z myślą o…

  – zapewnieniu możliwości implementacji technologii PoE w każdej sieci Ethernet.

  – zapewnieniu niezakłócania pracy sieci przez przesył energii.

  – zapewnieniu niezachwianego poziomu zasilania na dystansie powyżej 100m.

  – zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom, jak i zasilanym urządzeniom.

  – nieoddziaływaniu na urządzeniach nieprzystosowanych do zasilania tą metodą.

  Jakie są typy zasilaczy PoE?

  Obecnie można spotkać zasilacze PoE w czterech typach.

  Pierwszym wynalezionym standardem był IEEE 802.3af, który został wprowadzony w 2003 roku. Standard ten umożliwiał maksymalny przesył mocy na poziomie 15.5W oraz gwarantował minimalny na poziomie 12,95W. W krótkim czasie po wdrożeniu tego standardu okazało się, iż zapotrzebowanie energetyczne części urządzeń przekracza możliwości zasilaczy w standardzie PoE. Dlatego w krótkim czasie zaczęły się prace nad unowocześnieniem wersji tego standardu. Standardem IEEE 802.3at możemy cieszyć się od 2009 roku. Nosi on nazwę PoE+. PoE+ umożliwia przesył mocy w maksymalnej wysokości 30 W i gwarantuję minimalną na pułapie 25,5 W.

  W 2018 został zaprojektowany standard IEEE 802.3bt zwany 4PPoE. Występuje w dwóch typach: typ 3 o mocy do 60W oraz typ 4 do mocy 100W.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *