• Co To Jest Transmiter Audio?

  Autor: on

  Co to jest?

  Transmiter audio jest grupą urządzeń zaprojektowaną w celu umożliwienia przesyłu muzyki oraz dźwięku w sposób bezprzewodowy pomiędzy urządzeniami. Aby przesył muzyki był możliwy, konieczny jest odbiornik oraz nadajnik. W przypadku części starszych odbiorników występuje problem kompatybilności z nowymi urządzeniami. W takim przypadku transmiter audio staje się pomostem łączącym nowe i stare urządzenia.

  Transmitery audio cieszą się popularnością w przypadku samochodów osobowych ze starszym typem radia. W starszych lub tańszych modelach radiów samochodowych z reguły nie ma wbudowanego wejścia AUX, lub wejścia USB nie wspominając już o łączności za pomocą Bluetooth. Ten mankament konstrukcyjny można wyeliminować właśnie przy użyciu transmitera audio.

  Ponadto za sprawą transmiterów audio możemy stary sprzęt wyposażyć w nowe funkcje. Za dobry przykład posłużyć może wykorzystanie opisanego niżej transmitera FM jako zestawu głośnomówiącego. Wystarczy, aby ów transmiter był wyposażony w moduł Bluetooth, który umożliwi podłączenie telefonu komórkowego. Kolejnym przykładem dania nowych funkcjonalności starym sprzętom może być to, że za sprawą transmitera możemy niewielkim kosztem zmienić każde radio w odtwarzacz muzyki. Możliwych zastosowań jest oczywiście znacznie więcej, właściwie jedynym ograniczeniem jest kreatywność i wyobraźnia.

  Typy transmiterów audio

  Transmiter audio FM – ten typ transmiterów audio wysyła dźwięki drogą radiową. Aby cieszyć się muzyką płynącą z głośników wystarczy wybrać jedno pasmo w transmiterze oraz odbiorniku. Ważne jest, aby wybrane pasmo nie było zajęte przez żadną rozgłośnię radiową, ponieważ wskutek nakładania się na siebie fal doświadczymy wystąpienia zakłóceń oraz ogólnie pojętego pogorszenia jakości dźwięku. Natomiast sposób, w jaki dociera dźwięk do transmitera zależy już od konkretnego modelu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Występują transmitery FM z wejściem USB, z modułem Bluetooth, z wejściem na kartę SD oraz wtyczką JACK audio. Transmitery audio używane w samochodach zasilane są przez wtyczkę samochodową. Rzadziej spotyka się modele z wbudowanym akumulatorem.

  Transmiter Bluetooth – jak sama nazwa wskazuje ten typ transmiterów audio, do przesyłu dźwięku wykorzystuje technologię Bluetooth. Przy użyciu tych transmiterów możemy w prosty sposób zaopatrzyć każdy telewizor, radio, komputer lub inny odtwarzacz w możliwości bezprzewodowego wysłania dźwięków na odległość i ograniczyć ilość kabli rozciągających się po domu. Wszystko po to aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje transmiter Bluetooth. Można użyć adaptera Bluetooth po to aby w prosty sposób zrobić zestaw słuchawek bezprzewodowych.

  Transmiter Kasetowy – w przypadku starych odtwarzaczy z wbudowanym wejściem na kasety ciekawym rozwiązaniem może okazać się transmiter kasetowy. Jest to bardzo proste urządzenie, które składa się z kasety magnetofonowej i kabla zakończonego wtyczką audio JACK. Umożliwia przesył dźwięków z każdego urządzenia wyposażonego w wejście na audio JACK. Większość modeli posiada auto rewers, za którego sprawą nie występuje konieczność odwracania kasety. Jako ciekawostkę dodam, że występują transmitery kasetowe z wbudowanym odbiornikiem Bluetooth.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *