• Co To Jest Fotopułapka I Jej Rodzaje

  Autor: on

  Co to jest Fotopułapka?

  Jest to szereg urządzeń, których cechą wspólną jest połączenie aparatu z czujnikiem ruchu. Taka kombinacja urządzeń daje niezwykłe możliwości obserwowania oraz pilnowania nadzorowanego przez nas terenu. Fotopułpaki zapewniają na nim ciągły i dyskretny wgląd oraz mogą poinformować nas co dzieje się na bieżąco w obserwowanym przez nas miejscu. Z reguły budowa fotopułapki opiera się na obiektywie, czujniku ruchu oraz diodzie IR. Oczywiście nieodłącznymi elementami są zasilanie oraz wytrzymała budowa. Jednak te wcześniejsze elementy są tymi głównymi, które odpowiadają za funkcjonalności urządzenia.

  Rodzaje fotopułapek

  Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotopułapek, które różnią się wieloma parametrami. Umożliwia to wybranie urządzenia do monitoringu pod nasze sprecyzowane potrzeby. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na następujące parametry: zasięg, czułość oraz kąt działania czujnika ruchu. Są to niezwykle istotne czynniki wpływające na to jak dana kamera jest skuteczna. Jeśli fotopułapka ustawia się w tryb czuwania to warto, aby kąt obserwacji czujnika ruchu umożliwiał przygotowanie się urządzenia do zrobienia zdjęcia. Można także spotkać kamery leśne z tak zwanymi czujnikami przygotowującymi.

  Fotopułapka może zostać wyposażona w Moduł GMS. Za sprawą tego modułu możliwe jest użycie karty SIM. Dzięki temu rozwiązaniu fotopułapka zyskuje możliwości bezpośredniego informowania o wykonanym zdjęciu lub możliwość natychmiastowego przesłania zdjęcia. Ponadto część modeli ma możliwość obsługi przez SMS. Spotyka się również urządzenia z lokalizatorem GPS oraz z wbudowanym modułem WiFi.

  Ważnym aspektem przy wyborze fotokomórki jest rodzaj posiadanego przez nią zasilania. W urządzeniach można spotkać głównie dwa typy podejścia do rozwiązania tego problemu. Działanie na baterię, które prędzej czy później wiąże się z ich wymianą lub nazadawaniem akumulatorów. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli słonecznych do zasilania.

  Podczas wyboru niezwykle istotną rzeczą jest decyzja o tym czy potrzebne jest urządzenie, które robi zdjęcia, czy nawet ma możliwość dodatkowo nagrywania filmów. Pociąga to za sobą konieczność doboru odpowiedniego dużego nośnika pamięci. W tym miejscu należy wspomnieć o zwróceniu uwagi na szybkość migawki.

  Aby zapewnić pracę fotopułapki dane urządzenie zaopatrzone jest w diody IR. Emitują one promieniowanie podczerwone, za którego sprawą możliwe jest rejestrowanie obrazu. Zasięg widzenia w standardowym urządzeniu może nie przekraczać 13m. Oczywiście można znaleźć urządzenia z zasięgiem nocnym przekraczającym 30m. Jako ciekawostkę oraz rzecz do sprawdzenia należy dodać, iż niektóre diody mogą emitować delikatną poświatę, która może zwracać uwagę na fotopułapkę.

  Na koniec zostanie tylko zwrócenie uwagi nam na wytrzymałość obudowy, rodzaj mocowania i kamuflaż kamery leśnej. Im bardziej wkomponowany jest w wybrane przez nas miejsce, tym mniejsza szansa na odkrycie fotopułapki przez niepowołane osoby.

  Zastosowanie

  Fotopułapka jest niezwykle przydatnym urządzeniem, które może umożliwić nam obserwację wybranego nawet niegościnnego terenu.

  Obserwacja przyrody – fotopułapki powszechnie stosowane są w obserwacji zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku. Właściwie zlokalizowane urządzenie może dostarczyć wielu ciekawych materiałów do badań i analiz.

  Monitoring otwartych przestrzeni – nie tylko zwierzęta posiadają nocne życie, którym nie chcą się dzielić z innymi. Fotopułapka może stać się stróżem budynków, magazynów, placów, stawów oraz wielu innych miejsc zlokalizowanych na uboczu. Takie miejsca mogą stać się łakomym celem dla złodziei lub kłusowników.

  Monitoring zamkniętych budynków — ten typ ukrytej kamery dobrze sprawdza się również w zabezpieczaniu domu oraz innych wnętrz przed włamywaczem. Możliwość poinformowania właściciela oraz natychmiastowy przesył zdjęć nieproszonego gościa umożliwia natychmiastową reakcję.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *