• Akcesoria szpiegowskie

  Autor: on

  Miłośnicy serii filmów o agencie 007 na pewno kojarzą nieodłączną scenę, w której agent Q wręczał najbardziej wymyślne i niezwykłe akcesoria szpiegowskie Bondowi. W czasach gdy sprzęt elektroniczny posiadał słuszne rozmiary. Takie gadżety pozostawały tylko w sferze marzeń. Obecnie za sprawą wszechobecnej miniaturyzacji część z tych gadżetów szpiegowskich jesteśmy w stanie zakupić i samemu zastosować. No może jeszcze nie znajdziemy zegarka z laserowym ostrzem ale sprzęt do zbierania informacji jak najbardziej tak.

  Jakie można wyróżnić akcesoria szpiegowskie?

   

  Ukryte kamery

  Kamery stały się nieodłączną częścią naszego życia. Ciężko znaleźć telefon komórkowy bez wbudowanego obiektywu. Jednak w przypadku sprzętu szpiegowskiego ważna jest subtelność i niewielki rozmiar. Kamery szpiegowskie mogą znajdować się w naprawdę niepozornych przedmiotach. Dla łatwiejszego poglądu na ten temat możemy podzielić je na grupy.

  Zacznijmy od dodatków do stroju. Mała kamera może znajdować się na przykład w zegarku lub okularach. Zapewne nikt nie będzie doszukiwać się ukrytej kamery w guziku lub przypiętej broszce. Ten typ urządzeń dobrze sprawdza się, gdy potrzebujemy zarejestrować w dyskretny sposób to, czego sami jesteśmy świadkami.

  Następną grupą są przedmioty codziennego użytku, czyli kamery szpiegowskie. Wbudowane są w różnego typu przedmioty oraz uradzenia, które można spotkać w każdym domu. Mogą to być zegary, ładowarki, stacje meteorologiczne, pluszowe zabawki i wiele innych. W zasadzie tę grupę ogranicza tylko inwencja twórców akcesoriów szpiegowskich. Przedmioty te z reguły przystosowane są do zapisywania lub wysłania obrazu, gdy wykryją ruch w pomieszczeniu. Możliwe są większe rozmiary, które zapewniają ich wysoką funkcjonalność.

  Do kolejnej grupy należą kamery pod przykrywką innych urządzeń monitorujących pomieszczenie. Takie kamery ukryte mogą zostać przykładowo w czujniku ruchu lub czujniku dymu.

  Ostatnią grupą ukrytych kamer są miniaturowe kamery. Takie urządzenia składają się z niewielkiego obiektywu połączonego taśmą z resztą urządzenia. Idealnie nadają się do pomieszczeń, w których nie chcemy aby kamera była zauważona.

  Urządzenia do podsłuchiwania i nagrywania.

  Najprostszym sposobem zdobycia informacji przez każdego szpiega jest podsłuchiwanie. Do podsłuchiwania wykorzystywane są urządzenia takie jak:

  Dyktafon – to urządzenie służące do nagrywania dźwięku. Dyktafony tak jak w przypadku kamer, mogą zostać ukryte w wielu rodzajach przedmiotów. Można spotkać rodzaje przystosowane do nagrywania rozmówcy lub ukryte w pomieszczeniu działające na czujnik ruchu.

  Podsłuchy, czyli małe urządzenie szpiegowskie służące, jak sama nazwa wskazuje do podsłuchiwania. Podsłuchy zwane potocznie pluskwami posiadają z reguły bardzo małe rozmiary. Montowane są w różnego typu urządzeniach lub po prostu ukrywane są w pomieszczeniu. Może to być podsłuch radiowy lub mała pluskwa wystawiająca dźwięk radia.

  Podsłuch GSM, urządzenie wystawiające dźwięk za sprawą sieci GSM. Zdarzają się podsłuchy zakładane na linię telefoniczną. W przypadku gdy nie ma możliwości założenia pluskwy lub użycia dyktafonu, to w arsenale akcesoriów szpiegowskich można znaleźć mikrofony o specjalistycznym zastosowaniu.

  Mikrofon kierunkowy, za którego sprawą możliwe jest usłyszenie rozmowy, która ma miejsce kilka metrów od nas.

  Mikrofon stetoskopowy, za pomocą którego możliwe jest podsłuchiwanie przez ścianę.

  Inne ciekawe akcesoria szpiegowskie

  Najciekawsze i najefektywniejsze gadżety pozostaną zapewne poza zasięgiem zwykłych ludzi. Mimo to w internecie można natrafić na naprawdę bardzo ciekawe przedmioty. Do takich na pewno można zaliczyć okulary szpiegowskie umożliwiające patrzenie do tyłu, specjalny papier znikający przy kontakcie z cieczą, proszki i pisaki UV do znakowania przedmiotów. Zdarzają się również przedmioty bardziej złośliwe jak pendrive do niszczenia danych. Pendrive szpiegowski potrafi zczytać dane z komputera, a specjalne adaptery na bieżąco zapisywać wszystkie czynności wykonywane na komputerze lub złamać hasło dostępu. Wartymi wspomnienia są lokalizatory GPS, które są starannie ukryte w samochodzie lub innym pojeździe. Ułatwia to nam znalezienie auta w przypadku kradzieży. Warto pamiętać, że akcesoria szpiegowskie da się wykryć. Służą do tego specjalne detektory. Można je również skutecznie zablokować. Istnieją także urządzenia generujące szum, które uniemożliwiają podsłuchiwanie oraz zagłuszają wszystkie sygnały wychodzące z pomieszczenia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *